Szkoła - informacje
Człowiekiem się jest, dyrektorem bywa.
„Ze szkolnego mundurka, z pokoiku na piętrze,
Z fotografii z warkoczem, ze spacerów na wietrze
Coraz mniej dziś pamiętam, coraz rzadziej się śmieję,
Pozostało mi jedno wspomnienie...„
Agnieszka Osiecka
Z wielką satysfakcją patrzymy na dokonania tych wszystkich, którzy tworzyli Szkołę Podstawową w Trzcianie i sukcesywnie ją rozwijali. Z zadowoleniem oceniamy jej obecną pozycję i z nadzieją myślimy o przyszłości. Śmiem twierdzić, że tylko ludzie z pasją, rozumiejący właściwie misję szkoły mogli doprowadzić do wielu wspaniałych jej osiągnięć potwierdzanych oglądem zewnętrznym, obserwacjami życia wewnątrzszkolnego, wydawnictwami ciągłymi i artykułami z miejscowej prasy, zapisami kronik szkolnych, posiadanymi certyfikatami, nagrodami, dyplomami, sprawdzianami, rankingami itp.
Na przestrzeni lat przez szkołę w Trzcianie przewinęło się wiele osób, które pozostają w pamięci uczniów i nie tylko. Jednak upływ czasu sprawia, że ludzie bardzo ważni stają się z czasem anonimowi. Co wiemy o nauczycielach, którzy tworzyli oświatę w naszej wsi i wychowali wiele jej pokoleń? Czy pamiętamy i znamy dyrektorów, którzy kierowali tą szkołą i są jeszcze wśród nas? Przywoływanie ich pamięci, pisane biografie czy przeprowadzane wywiady powodują, że ludzie ci „wracają” do współczesności, a ich wspomnienia pozwalają poznawać historię naszej szkoły i wsi. Z perspektywy upływu czasu powinniśmy upamiętniać osoby, które zawsze wybierały szlachetne cele i pozostawały wierne swoim zasadom.
W nowo powstałej zakładce „Ślad swój zostawili” przedstawione są materiały na temat byłych dyrektorów szkoły w Trzcianie, z którymi zostały przeprowadzone wywiady połączone ze skrótowymi biogramami (dotyczące tylko i wyłącznie pracy w trzciańskiej szkole). Zamieszczone w zakładce wywiady są autoryzowane.
Moim celem nie było bowiem opracowanie pełnych, obszernych biogramów poszczególnych postaci, a jedynie stworzenie wspomnienia o nauczycielach - dyrektorach tu pracujących. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko zostało ujęte w taki sposób, jakby to widzieli bohaterowie artykułu. Przepraszam za ewentualne nieścisłości i niedopowiedzenia. Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie wydany „Słownik biograficzny dyrektorów i nauczycieli trzciańskiej szkoły”, a być może, Ci najbardziej zasłużeni doczekają się tablicy upamiętniającej pracę w tej szkole.
Zofia Draus