Uczniowie na morzem

W dniach od 5 - 7 czerwca 2024 r. odbyła się wycieczka ze Szkoły Podstawowej w Trzcianie do Trójmiasta. Wzięli w niej udział uczniowie klas 5-8 oraz czworo nauczycieli/opiekunów.

Zbiórka wszystkich wybierających się w podróż została zaplanowana na godzinę 5:00 na parkingu obok Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie. Stąd wyruszył autokar, którym uczniowie ok. godz. 13.00 dotarli na pola Grunwaldu. To tutaj 15 lipca 1410 roku stoczona została jedna z największych bitew średniowiecznej Europy pomiędzy wojskami polsko-litewskimi i siłami zakonu krzyżackiego. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzić to historyczne miejsce oraz zakupić różne pamiątki. Około godziny 15.00 autokar wyruszył w dalszą drogę i dwie godziny później dotarł do miejscowości Sztutowo. Tam wszyscy zostali zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym i przydzieleni do siedmioosobowych domków. Po obiadokolacji wycieczkowicze udali się na plażę, spacerowali, podziwiali piękne widoki i robili pamiątkowe zdjęcia. Następnie część z nich skorzystała z boisk znajdujących się na terenie ośrodka i grała w siatkówkę lub koszykówkę. Wieczorem, zmęczeni udali się do domków na wypoczynek.

Drugiego dnia, po śniadaniu, ok. godz. 9:00 wycieczka wyruszyła do Gdańska. Godzinę później dotarła na miejsce, gdzie wraz z przewodnikiem podziwiała wspaniałe zabytki znajdujące się w mieście. Uczniowie zwiedzili m. in.: Kościół Mariacki, Ulicę Mariacką, ratusz, Stocznię Gdańską, w tym Plac Solidarności i Pomnik Poległych Stoczniowców, a także zabytkowy dźwig portowy - Żuraw. Z Gdańska autokar pojechał do Sopotu, w którym był już ok. godziny 14.00. Tutaj wszyscy w ramach wolnego czasu mogli spacerować po sławnym sopockim molo i kupować pamiątki oraz robić zdjęcia. Po dwóch godzinach spędzonych w Sopocie przyszedł czas na Gdynię. Tutaj uczniowie udali się m. in. na Skwer Kościuszki, gdzie miło spędzili czas. W drodze powrotnej do miejsca zakwaterowania wycieczka zatrzymała się w sklepie spożywczym i zrobiła potrzebne zakupy na zaplanowane wcześniej ognisko. Po obiadokolacji ok. połowa posiliła się jeszcze usmażonymi na ognisku kiełbaskami. Po wyczerpującym dniu przyszła kolej na drugi nocleg.

Ostatni dzień rozpoczął się wykwaterowaniem z domków oraz śniadaniem. Zaraz potem uczestnicy wycieczki pojechali autokarem w drogę powrotną z trzygodzinnym przystankiem w Malborku, gdzie zwiedzali średniowieczny zamek zbudowany przez zakon krzyżacki. Po interesującej lekcji historii z siedziby krzyżaków wycieczka wyruszyła dalej. Do Trzciany dotarła o północy.

Uczniowie, choć zmęczeni to zadowoleni, powrócili do swoich domów.

Oprac. Kacper Rzepka - klasa VI

Wycieczka do Trójmiasta