Uczniowie podczas występu

10 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Trzcianie odbyły się Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Gminna uroczystość rocznicowa rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem przez Poczet Sztandarowy - Sztandaru Szkoły, oddaniu mu hołdu i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego, łącząc się śpiewem z innymi w ramach akcji „Szkoła do Hymnu”.

Na uroczystości zostali zaproszeni znamienici goście, przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz społeczność szkolna – rodzice, nauczyciele, pracownicy i uczniowie. Jako pierwszy przemawiał Dyrektor SP w Trzcianie Artur Szary. Podczas uroczystości głos zabrali również poseł do Sejmu RP mgr inż. Adam Dziedzic, Wójta Gminy Świlcza - mgr inż. Daniel Homa, Przewodniczący Rady Gminy Świlcza i dyr. I LO Rzeszów Piotr Wanat oraz wizytator Podkarpackiego Kuratora Oświaty mgr Ewa Jakubas.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzcianie pod opieką swych nauczycieli. Jej motywem przewodnim były słowa „Wolność jest w nas na zawsze…”. 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować, bo taka jest miara współczesnego patriotyzmu - Poległym winniśmy cześć i pamięć, a Polsce nasze serca, myśli i czyny. Całość programu wzbogacona została odpowiednią narracją, patriotyczną pieśnią i poezją, wymowną estetyczną dekoracją oraz tematycznie powiązaną prezentacją multimedialną. Program był wyrazem naszej radości. Duże poruszenie na widowni wywołały występy małych artystów z klasy 0, którzy pięknie zaśpiewali o swych biało-czerwonych myślach i sercu.

Było bardzo radośnie, choć nie zbrakło także zadumy nad poświęceniem naszych Rodaków w walce o Wolność. Starsi uczniowie w symbolicznych strojach odegrali dramatyczną etiudę – pantomimę, obrazującą rozbiory Polski, sceny nawiązujące do walki o wolność Ojczyzny oraz scenę wyprowadzenia Polski z niewoli. Zwieńczeniem spektaklu był piękny taniec z flagami ukazujący odradzającą się Ojczyznę. Atmosfera wzruszenia i radości spotęgowana została przez uroczyste odśpiewanie pieśni. Była to piękna lekcja kształtowania wrażliwości, narodowej dumy i patriotyzmu.

Dyrektor szkoły kończąc uroczystość, podziękował wszystkim z przybycie oraz wspólne świętowanie, a uczniom i nauczycielom za wysiłek twórczy i artystyczny za piękną lekcję historii, za kreatywność, trud i wkład pracy, jak również wszystkim innym za pomoc i zaangażowanie.

Zapraszam do galerii zdjęć:

Wolność na zawsze