Ornitolog robiący zdjęcia10 maja 2023 r. uczniowie klas I-III razem z wychowawczyniami i dyr. Arturem Szarym uczestniczyli w spotkaniu z Panem Józefem Cioskiem.

Pan ornitolog opowiedział o ptakach i zwierzętach które:

• możemy zobaczyć przez cały rok, bezpośrednio w naszym otoczeniu, jest to: sroka, wróbel, sikorka bogatka, kos, gołąb sierpówka, wiewiórka i kret;
  • są w naszym otoczeniu tylko od wiosny do jesieni to: szpak, kopciuszek, jaskółka oknówka, bocian biały, jeż, nietoperz;
  • spotykamy latem wśród pól: skowronek, bażant, myszołów, pliszka żółta, lis, zając, sarna;
  • spotyka się nad stawami to; łabędzie, dzikie kaczki, czaple białe, czajki i żurawie;
  • przylatują do nas późną wiosną, przebywają bardzo krótko, a następnie odlatują do ciepłych krajów, są to: słowiki, kukułki, jerzyki, wilgi;
  • oraz o ptakach, które u nas zimują i wiosną odlatują od nas na północ do zimnych krajów, gdzie lato jest krótkie, są to gile i jemiełuszki.

Przekazał ciekawe informacje o ssaku - nietoperzu. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy do powieszenia na terenie naszej szkoły dwie budki dla tych ssaków.

Następnie uczniowie zadawali pytania oraz opowiadali o swoich spotkaniach ze zwierzętami leśnymi.

Była to ciekawa i pouczająca lekcja przyrody, która na długo pozostanie w pamięci.

Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali od P. Dyrektora słodki upominek.

Dziękujemy !

Małgorzata Kurzeja