Uczniowie przed białoczerwoną flagą

1 marca w Szkole Podstawowej w Trzcianie po raz kolejny obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Ta symboliczna data wiąże się z rocznicą wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

1 marca to dzień upamiętniający czyny wszystkich ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, NIEUGIĘTYCH, NIEZŁOMNYCH polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Poeta pisał o nich, że idą wyprostowani wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.

Wśród nich było wiele postaci symbolicznych, nietuzinkowych i niezłomnych. To ludzie, którzy… podobnie jak Danuta Siedzikówna „Inka”, zachowali się jak trzeba. Pozostali do końca wierni Ojczyźnie, honorowi i przysiędze. Za przynależność do Podziemia Niepodległościowego zostali skazani na karę śmierci. Ten dzień to wspomnienie o ich bohaterstwie, męstwie, poświęceniu i o odwadze, o której trzeba było milczeć. ​ A przecież oddali życie za Ojczyznę.

Umierali ze słowami „Niech żyje wolna Polska!” na ustach...

Dla nas, dla następnych pokoleń.

Przez lata nie wolno było mówić prawdy o antykomunistycznym podziemiu zbrojnym, organizacjach, które od chwili zakończenia wojny aż do roku 1963 walczyły w konspiracji. Nie mówiono o tym w szkołach, nie pisano w książkach. Jeśli wspominano to z pogardą.

(...)

Nie opłakała ich Elektra
Nie pogrzebała Antygona
I będą tak przez całą wieczność
We własnym domu wiecznie konać

Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

/Wilki. Z. Herbert/

Ludzie ci - świadomi tego kim są i za co walczą - zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach, polegli w boju, odeszli na wieczna wartę. Zostawili po sobie świadectwo życia w pamięci swych bliskich.

Straconych chowano w bezimiennych grobach, do dzisiaj niezidentyfikowanych. Lokalnie pamięć o nich istnieje i jest przekazywana młodym pokoleniom.

To odbywa się TU I TERAZ.

Cześć ICH pamięci!

Nie wolno nam o nich zapomnieć, bo pamięć to nasz zbiorowy obowiązek. O tych tysiącach ludzi, żołnierzy Polaki Podziemnej, mających odwagę myśleć i mówić prawdę.

Oddajmy im hołd, kładziemy kwiaty i zapalmy znicze, przywołujemy w myślach, wspomnieniach i w modlitwie.

1 marca br. delegacja na czele z wójtem Gminy Świlcza Adamem Dziedzicem, wicewójtem Sławomirem Styką, radnym powiatu Sławomirem Miłkiem, księdzem proboszczem Januszem Winiarskim, radnymi wsi Trzciana Marcinem Czechem i Pawłem Pielą, Komendantem Straży Gminnej Robert Veithem sołtysem wsi Trzciana, dyrekcją Szkoły Podstawowej w Trzcianie wraz z pocztem sztandarowym i przedstawicielami uczniów i nauczycieli oraz drużyną Związku Strzeleckiego „Strzelec” udała się do Kościoła Parafialnego w Trzcianie, by złożyć symboliczne wiązanki kwiatów i zapalić znicze pod tablicą upamiętniającą postać Mieczysława Kawalca. Dyrektor Szkoły Artur Szary przypomniał tragiczną historię Żołnierzy Niezłomnych. Wójt gminy Świlcza w swoim przemówieniu podkreślił, że obecnie żyjemy w czasach, gdzie nie powinny istnieć podziały między Polakami, a współczesna młodzież powinna czerpać wzorce z bohaterskich postaw Wyklętych, którzy w swojej niezłomności walczyli o najwyższe wartości prawdę i umiłowanie ojczyzny. Kolejno ksiądz proboszcz Janusz Winiarski odmówił Modlitwę za ojczyznę.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzcianie przygotowali audycję słowno-muzyczną pt. Pamięć to nasz zbiorowy obowiązek. Złożyły się na nią fragmenty poezji, piosenki i wspomnienia Żołnierzy Wyklętych. Trudno jest mówić o sprawach tak poważnych i tak bolesnych w naszej historii, dlatego i my chcemy pamiętać o nich, oddać cześć i chwałę niezłomnym bohaterom. Czynimy to najlepiej jak umiemy: recytacją poezji i śpiewem. Mamy nadzieję, że refleksja nad ich losami pozostanie z nami na dłużej. To niezwykła, mądra i wzruszająca lekcja historii.

Przywracając pamięć o Żołnierzach Wyklętych, realizujemy wychowawczą rolę szkoły i uczymy młodych niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Joanna Gajewska-Ząbek

Zapraszam do galerii zdjęć:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19