Uczniowie podczas spotkania z policjantami

„Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 12 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Trzcianie z przedstawicielem policji.

Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią, zasady poruszania się po chodniku, noszenia elementów odblaskowych oraz rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencjach prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: klasy I- III oraz IV a i b.

Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy i chodniku. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Wyjaśnił również uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu. Przede wszystkim:

• stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
  • rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;
  • publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
  • tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.

Galeria zdjęć:

Spotkanie w Szkole Podstawowej w Trzcianie z przedstawicielem policji