Zajęcia w samobadaniu piersi

W dniach 8 listopada oraz 6 grudnia 2022 r. uczennice klas VII i VIII naszej szkoły wzięły udział w spotkaniu warsztatowym dotyczącym profilaktyki raka piersi pt. „Samobadanie piersi- ważna rola profilaktyki”. Zajęcia w formie wykładu i warsztatu przeprowadziła Ewa Szymczyk - pielęgniarka szkolna.

Prelegentka przedstawiła najistotniejsze czynniki ryzyka rozwoju raka piersi, dostępne metody diagnozowania, a także profilaktykę. Rak piersi to najczęstszy nowotwór występujący wśród kobiet, jest istotnym problem zdrowotnym, a nadal pozostaje tematem tabu. Dziewczęta dowiedziały się o tym, że skuteczność wyleczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, a samobadanie jest podstawą profilaktyki raka piersi. Prawidłowo prowadzone demaskuje zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju choroby. Wykład zakończył się interaktywnym quizem podczas, którego uczennice mogły zweryfikować swoją wiedzę i zgłębić poruszaną tematykę.

Na zakończenie spotkania dziewczęta miały szansę wykonać samobadanie piersi na profesjonalnych fantomach, a także pod okiem pielęgniarki odnaleźć guzki w atrapie piersi. Otrzymane zawieszki uczennice zabrały ze sobą do domu, by tam podzielić się zdobytą wiedzą z najbliższymi.

Galeria zdjęć:

Samobadanie piersi