15 czerwca uczniowie klasy II, IIIa i IIIb wraz z opiekunami – p. D. Łobodą, p. M. Kurzeją i p. M. Smajdor odwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni.

Zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Potem jeszcze do pokonania tylko 700 schodów…..

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą uczniowie zostali zabrani dzięki ekspozycji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie woda podziemnych chodników.

W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi „pomagali” między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie Kaplicy Św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.

Spacer w podziemnych korytarzach skończył się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Tutaj uczniowie zjedli smaczny obiad, po którym odbyły się zajęcia plastyczne. Na koniec uczniowie mieli czas na zabawę i grę w piłkę na dużej sali gimnastycznej.

Po wyjechaniu na powierzchnię nie mogliśmy odjechać bez zakupu pamiątek.

Dodatkową atrakcją wycieczki w drodze powrotnej był postój w MCDonald’s.

Wycieczka była bardzo udana i ciekawa, dostarczyła dzieciom wielu nowych wrażeń i wiadomości o najstarszej kopalni soli w Polsce.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Wycieczka do kopalni soli w Bochni
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18