13 maja uczniowie z kl. II, IIIa i IIIb uczestniczyli w spotkaniu z przyrodnikiem Panem Józefem Cioskiem. Temat spotkania to „Ptaki, ssaki i rośliny wiosną”. Na wstępie uczniowie dowiedzieli się, czym się charakteryzuje ociepleniu naszego klimatu, że brak jest typowej zimy, a jeżeli jest to trwa niedługo. Przez krótki okres występują ujemne temperatury. Zwykle zimy są bezśnieżne, ciepłe i deszczowne. Następuje też wczesny rozwój roślinności (o dwa tygodnie wcześniejszy niż dawniej). Wczesną wiosną w lasach zakwitają zawilce, podbiały, a w ogrodach stokrotki, które kwitną czasem już pod koniec zimy. Kwitną też klony, brzozy, fiołki, mniszki lekarskie, pierwiosnki, ziarnopłony.

Ocieplenie klimatu ma znaczący wpływ na ptaki i ssaki żyjące w naszym otoczeniu. Poniżej przytoczę informacje przekazane przez Pana Józefa Cioska:

  • Do naszego kraju nie przylatują na przezimowanie ptaki z północy – gile, czeczotki, jemiołuszki, czyżyki.
  • Wiele gatunków ptaków już nie odlatuje od nas na zimę do ciepłych krajów, przykładem są czaple siwe, żurawie, gawrony, kosy, kaczki krzyżówki.
  • Niektóre gatunki ptaków rozpoczynają zakładanie gniazd bardzo wcześnie, już pod koniec zimy, a nawet w zimie. Są to sroki, kruki, sowy puszczyki, synogarlice i sikorki raniuszki.
  • W marcu rodzą się małe zające, nazywane marczakami.
  • Niektóre zwierzęta nie zmieniają koloru brązowego futerka na kolory jasne, ochronne, zimowe.
  • Bardzo wcześnie budzą się ze snu zimowego motyle cytrynki (już w lutym), motyle pokrzywniki (na początku marca), trzmiele ziemne i rude oraz komary.
  • Też wczesne następują gody żab i ropuch, kiedy są jeszcze przymrozki.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawych informacji dotyczących naszego środowiska, w którym żyjemy.

Małgorzata Kurzeja


Zapraszamy do galerii zdjęć:

2022.05.13_spotkanie_z_przyrodnikiem
2022.05.13_spotkanie_z_przyrodnikiem
2022.05.13_spotkanie_z_przyrodnikiem
2022.05.13_spotkanie_z_przyrodnikiem
Previous Next Play Pause
1 2