Dwóch chłopców przy laptopieW dniu 11 kwietnia 2022 r. odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Krakowskie Centrum Edukacji i Profilaktyki na temat „Uzależnienie od Internetu, komputera, telefonu komórkowego i portali społecznościowych”.

W warsztatach wzięli udział uczniowie sześciu klas, łącznie 130 uczniów). Zajęcia odbyły się w trzech grupach:

  • 1 GRUPA:. klasy I - II ( 37 osób)
  • 2 GRUPA:. klasy IV - V (49 osób)
  • 3 GRUPA:. klasy VI - VII (44 osoby)

Celem zajęć było uświadomienie uczniom faktu, że istnieje pewna granica dotycząca uzależnień. Przekroczenie jej może być początkiem problemu. Uzależnienie od komputera, od gier komputerowych czy mediów społecznościowych to nałogi, które jak dotąd nie figurują w oficjalnych klasyfikacjach chorób. Niemniej już od dłuższego czasu stanowią problemem globalny. Komputer sam w sobie nie ma właściwości uzależniających, podobnie jak aktywności, do których dostęp zapewnia. Co więcej, z rozwojem nowoczesnych technologii związany jest ogrom korzyści. Dlaczego zatem dla tak wielu osób użytkowanie komputera czy Internetu staje się niebezpiecznym nałogiem?. Nie znają granicy i my dorośli musimy im to uświadomić.

Nałóg komputerowy dotyczy ludzi w każdym wieku, w tym najmłodszych dzieci. Co więcej, to właśnie dzieci i młodzież znajdują się w grupie największego ryzyka. Osoby urodzone w XXI wieku nie znają bowiem świata bez komputerów i Internetu. Jeśli w procesie wychowania nie otrzymały innych wzorców spędzania wolnego czasu czy komunikacji z ludźmi, wirtualny świat staje się dla nich substytutem rzeczywistego.